Dodał też, że potrzebna liczba nowych wozów powiązana będzie z liczbą wchodzących na wyposażenie Wojska Polskiego Abramsów. Ppłk Płatek powiedział, że nowy wóz, tak samo jako Borsuk, będzie korzystał ze zdalnie sterowanej wieży ZSSW-30, natomiast ropa może powtórzyć wzrost na giełdzie kluczowa różnica będzie w zastosowanym kadłubie pojazdu. Nowy wóz ma wykorzystać platformę samobieżnej haubicy koreańskiej K9 (672 takie pojazdy planuje pozyskać MON), który jest większy i cięższy niż ten zastosowany w Borsuku.
- – Dzisiejsza umowa jest kamieniem milowym w naszym rozwoju, wydarzeniem o wadze historycznej.
- Mamy tego świadomość i dlatego rozwijamy współpracę ze szkołami wyższymi, uniwersytetami i politechnikami, wspieramy wybrane kierunki kształcenia, także w szkołach zawodowych i klasach profilowanych, oraz oferujemy staże.
- Doświadczenie w integracji elementów dostarczonych przez MBDA z naszymi rozwiązaniami zdobyliśmy, wykonując bardzo szybko zamówienie na Małą Narew.
- Dywizja Zmechanizowana, której jednostki zlokalizowane są na północnym wschodzie kraju, przede wszystkim w woj.
Przypominamy, że niedawno MON podpisało z HSW umowę na rekordową dostawę Borsuków. – To co wydarzyło się przed chwilą to zamówienie 1400 BWP Borsuk – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON. – To zamówienie określanie, jako największy projekt w polskiej zbrojeniówce od 50 lat. Dziś Huta Stalowa Wola to silna marka produkująca nowoczesną i sprawdzoną broń.
Oprócz tego nowy pojazd ma być, podobnie jak Borsuk, wyposażony m.in. Całe uzbrojenie pojazdu znajduje się w Zdalnie Sterowanym Systemi Wieżowym ZSSW-30, opracowanym przez HSW S.A. I WB Electronics, w ramach projektu realizowanego od 2013 roku.
Wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona prowadzenie ognia z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych. NBPW BORSUK charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem i może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych.
M. Błaszczak: historyczna umowa wzmacniająca polskie wojsko
Zgodnie z zakładanym harmonogramem projektu zakłada się jego zakończenie do dnia 23 czerwca 2024 r. Podkreślał przy tym, że w razie awarii elektroniki czy uszkodzenia wozu, załoga może używać tradycyjnych celowników optycznych, w które także wyposażony jest Borsuk. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na zakup tej broni wiosną 2022 roku, aby w związku z atakiem Rosji na Ukrainę jak najszybciej wzmocnić system obrony powietrznej kraju w zakresie broni krótkiego zasięgu – do 25 km. Tarczy Polski zakładał bowiem, że broń przeciwlotniczą o tym zasięgu – o kryptonimie Narew – będziemy pozyskiwali dopiero po 2025 roku.
Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarczeNa początku lutego Polska Grupa Zbrojeniowa potwierdziła, że zaoferowała Słowacji bojowy wóz piechoty Borsuk. Projektowany ciężki wóz bojowy piechoty będzie lepiej opancerzony i będzie przewoził więcej żołnierzy desantu niż lżejszy, pływający Borsuk. Jeszcze w tym roku ma powstać pojazd demonstrujący zastosowane technologie – powiedział PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.
Na pewno już wiadomo, że przyszłe ciężkie – 40
tonowe bojowe wozy piechoty, gąsienicowe, solidnie opancerzone i
uzbrojone w bezzałogowe wieże bojowe z solidną armatą 30 mm – zaprojektuje i
zrobi Huta Stalowa Wola. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził trzy umowy na nowe wozy bojowe dla Wojska Polskiego. Plany MON i narodowej zbrojowni przy obecnych zagrożeniach ze Wschodu
nikogo nie dziwią. Robi wrażenie obietnica zawrotnego tempa prac,
raczej niestandardowa dla krajowej zbrojeniówki. Spółki PGZ chcą
zmieścić się z projektowaniem, wdrożeniem i uruchomieniem seryjnej
produkcji nowych pojazdów przed upływem najbliższej dekady. Prezes Huty Stalowa Wola, która jest liderem Konsorcjum, które zbudowało Borsuka powiedział, że polscy inżynierowie pracowali nad jego stworzeniem kilka lat.
Decyzje o zamówieniach na potrzeby sił zbrojnych zapadają dzisiaj szybciej. Nowe podejście ułatwia rozwój przemysłu obronnego, bo umożliwia długofalowe planowanie. Borsuk może stać się w przyszłości naszym ważnym produktem eksportowym, ale możliwość jego szerszego pokazania podczas zagranicznych targów i wystaw pojawi się dopiero, gdy rozpocznie się produkcja seryjna i będzie dostępnych więcej egzemplarzy. Dodam, że już pojawiły się sygnały z różnych krajów, w tym europejskich, o zainteresowaniu tym wozem.
Strona główna INTERIA.PL
Oznacza to, że pojazd jest w stanie przetrwać wybuch miny przeciwpancernej lub ładunku o masie 8 kg pod dowolnym fragmentem gąsienicy albo pod centrum kadłuba. Wieża ZSSW-30 dysponuje dwoma celownikami, w tym jednym z termowizją, oraz ochroną poziomu II zgodnie z normą NATO STANAG 4569. Oznacza to, że pancerz wieży jest w stanie chiński premier li keqiang wydał sprawozdanie wytrzymać ostrzał amunicją karabinową 7,62 × 39 mm z odległości 30 m oraz wybuch pocisku artyleryjskiego kal. 155 mm zdetonowanego w odległości 80 m (ochrona przed odłamkami o średnicy do 20 mm). ZSSW-30 będzie trudną do uszkodzenia wieżą w warunkach bojowych, choć oczywiście nie oznacza to, że nie jest niezniszczalna.
Wojna wymusiła weryfikację tych planów i pozyskanie rozwiązania pomostowego – Małej Narwi. W najbliższym czasie ma zostać podpisana umowa wykonawcza dotycząca Borsuków, w której zostaną zawarte harmonogram dostaw oraz cena, jaką polska armia zapłaci za pojazdy. Jestem sceptyczny wobec upubliczniania czegoś, co nie zostało ostatecznie zatwierdzone.
Kołowy opancerzony pojazd rozpoznawczy BRDM
Naszym priorytetem teraz jest jednak dostarczanie borsuków polskim siłom zbrojnym. Borsuk dzięki kamerom i wysokiej prędkości na biegu wstecznym w razie odwrotu nie będzie musiał odwracać się tyłem – co może być zaskoczeniem dla wroga – z miejsca zagrożenia odjedzie skierowany do przeciwnika najsilniejszym pancerzem czołowym. Skuteczny zasięg armaty polskiego BWP wynosi nawet 3 km, czyli trzy razy lepiej od starego BWP-1.
Na kontrakcie na Borsuki się nie skończy. Wojsko chce kupić wóz, którego jeszcze nie ma
Spółka prowadzi także projekty badawczo-rozwojowe w wielu obszarach. W HSW SA powstał najnowocześniejszy pływający bojowy wóz piechoty Borsuk wyposażony w system uzbrojenia ZSSW-30. Od niedawna HSW SA w swojej ofercie ma także taktyczny pojazd wielozadaniowy 4×4 Waran, którego pierwsze wersje wyspecjalizowane, cena palladu wyznacza nowy rekord-forex w tym niszczyciel czołgów i wóz dla służb mundurowych, są po raz pierwszy prezentowane podczas MSPO. Od przyszłego roku jesteśmy już gotowi do kontraktowania i produkcji seryjnej tego nowoczesnego na skalę europejską i światową wozu – powiedział Chwałek.Prezes dodał, że Borsuk jest m.in.
Dzięki posiadaniu własnych laboratoriów Spółka wykonuje badania i próby dynamiczne sprzętu, a także prowadzi remonty oraz – w zakresie projektowania i wykonawstwa – modernizacje sprzętu. Poncyliusz zapytał również o kwestie pozyskania partnera zagranicznego w kwestii produkcji silników do pojazdów opancerzonych. Dzięki wprowadzeniu stabilizacji uzbrojenia i stabilizacji przyrządów celowniczo-optycznych wóz, by oddać strzał nie musi się zatrzymywać. Może też celnie trafiać nawet wówczas, gdy pojazd nie stoi poziomo, np. “W przypadku braku wypoziomowania wozu jego balistyka jest nadal zachowana” – podkreślał gen. Fajkowski. Generał brygady Piotr Fajkowski, dowódca 15 giżyckiej brygady zmechanizowanej, do której w pierwszej kolejności mają trafić Borsuki, omawiając możliwości tego wozu podkreślał duży zasięg rażenia Borsuka – od 2,3 do 3 km.
Lista obejmuje również moździerz samobieżny 120 mm, wóz rozpoznawania skażeń i wóz zabezpieczenia technicznego. W skład załogi pojazdu BWP Borsuk wchodzą trzy osoby (dowódca, kierowca, działonowy) i choć bojowy wóz piechoty służy przede wszystkim do wspierania żołnierzy na ziemi, borsuk jest w stanie przewozić do sześciu żołnierzy desantu z pełnym wyposażeniem. Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Jest to pierwsza w pełni polska konstrukcja bezzałogowej wieży. Uzbrojenie zdalnie sterowanej wieży stanowi armata automatyczna z dwudrożnym systemem dosyłania amunicji Mk 44/S Bushmaster II kalibru 30 mm sprzężona z karabinem maszynowym kaliber 7,62 mm. 200 pocisków/minutę, a w przypadku amunicji programowalnej ABM 120 pocisków/min.
Siły powietrzne a BSP w różnych armiach na świecie
Z poszerzeniem możliwości produkcyjnych powiązane są nowe inwestycje, które realizujemy w różnych lokalizacjach, m.in. Poznaniu, Gdyni, Pionkach, Skarżysku-Kamiennej czy Stalowej Woli. Została już podpisana umowa ramowa, która zakłada dostawy zestawów rakietowych wyposażonych w polskie komponenty. Docelowo przeznaczona dla Narwi rakieta CAMM-ER o zwiększonym zasięgu ma być produkowana w kraju. Negocjowany jest transfer technologii, który rozpocznie się po zawarciu umów międzyrządowych i przemysłowych. Równocześnie prowadzone są rozmowy na temat umowy wykonawczej na Narew.